Rinoplasti-KBB Uzmanı ve Estetik Cerrah beraber yaparsa…


Eşimle o tıp fakültesinin son sınıfındayken tanıştık, o sırada ben Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Plastik Cerrahi uzmanlığımı bitirmek üzereydim. Cerrah olmayı çok isteyem eşim TUS’ta (Tıpta Uzmanlık Sınavı) ilk tercihi olan Ege Üniversitesi Kulak Burun Boğaz uzmanlığını kazanınca ikimiz de havalara uçtuk. Uzmanlık eğitimi sırasında bazı nöbetlerimiz aynı güne denk geldi ve ortak müdahaleler yaptık. Çevremizdeki pek çok kişi “Aman ha, karı koca beraber çalışmayın, bıkarsınız sonra.” gibi yorumlar yapsa da biz uyumlu bir çift olarak yolumuza devam ettik.

2003 yılında Amerika’ya birlikte gittik, 3 yıl sonra İstanbul’a dönüp kendi işimizi kurduk. Burun ameliyatlarını da beraber yapmaya başladık, burun dış kısmının estetiğini ben, iç kısmındaki deviasyon (kıkırdak-kemik eğriliği) ve burun eti büyüklükleri ile varsa sinüzit ameliyatlarını aynı seansta Seçil gerçekleştiriyor, hastayı sonrasında beraber takip ediyorduk. Ameliyathanede herkes fikir ayrılığına düşüp birbirimize makas filan fırlatmamızı beklerken (!) biz gayet sakin ve uyumlu olarak itinayla ve keyifle ameliyatı tamamlıyorduk.esimle op

Nedense yıllardır dünyanın her yerinde PlastikCerrahlarla KBB Hekimleri özellikle burun ameliyatlarında devamlı bir çekişme halindedir. “Ben senden daha iyi yaparım”, “Yok ben senden daha iyi yaparım.” Halbuki uzmanlık eğitimimiz sırasında çoğunlukla burun içi ile ilgili ameliyatlarda olgunlaşan KBB Hekimleri, yüz bölgesinin oranlarını iyi bilen ve kişiye özel burun estetiği kavramının daha çok üstünde duran Plastik Cerrahlarla ortak çalışabilirler aslında!

KBB hekimleri arasında iki işi de bir arada tek başına çok iyi yapanlar yok mu, var! Ben burada kendi deneyimimi yansıtmak istiyorum. Seçil’le ameliyata girdiğimizde ikimiz de kendimize ait olan kısımları yaparken birbirimizi asiste ederek, yeri geldiğinde “acaba şöyle olsa nasıl olur” diye fikirlerimizi söyleyerek, sınırlarımızı bilip birbirimizin cerrahi alanlarını etkilemeden daha ideal bir cerrahi çıkarıyoruz gibime geliyor. Pek çok hasta da ameliyatlara iki farklı branş olarak girip hem estetiği hem de burun fonksiyonunu yani burun nemlenmesini ve anatomisini bozmadan rahat nefes alabilir hale gelmesini sağlayıcı ameliyatın aynı seansta yapılmasından mutlu oluyorlar.

Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen kişilere, öncelikle hedefinizi belirlemenizi öneririm. Burnunuzda sizin hoşunuza gitmeyen görüntü mü düzelsin, burun tıkanıklığınız geçsin yeter mi, yoksa ikisi birden mi düzeltilsin? Kendinize bu soruları sorduktan sonra vereceğiniz yanıt zaten bu ameliyatı kim yapsın sorusunu da yanıtlamaya yardımcı olacaktır.

*Yazının tüm hakları drtotan’a ait olup hiçbir şekilde kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz.